Їх оплакують роси у лузі
29 січня в Україні відзначають День пам’яті Героїв Крут – саме тоді у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.
Бій під Кру́тами — бій, що відбувся на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний-схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ми київськими студентами, що захищали підступи до Києва. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, — та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крутів. На похороні у Києві біля Аскольдової могили президент Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинку вірш з назвою «Пам'яті тридцяти». Десятиліттями історія бою або замовчувалась, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. Лише згодом, у 2006 році на місці бою встановлено пам'ятник i у 80-ті роковини бою монетним двором випущено в обіг пам'ятну гривню.
Бій під Крутами є однією з найтрагічніших сторінок історії того часу. До цієї події працівниками районної бібліотеки для учнів 10 – го класу Катеринопільської школи №1було проведено годину – реквієм «Їх оплакують роси у лузі». Героїв , що полягли в страшному бою під Крутами вшанували хвилиною мовчання. Захід супроводжувала виставка – спогад «Із забуття - в безсмертя».
Україна пишається молодими Героями. Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися – невмируща. Вічна їм слава.
Зав. відділом обслуговування
Катеринопільської ЦРБ
Фартух Н.В
|