Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
ІСТОРІЯ БІБЛІОТЕЧНОЇ СПРАВИ КАТЕРИНОПІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ.
 
          Перша письмова згадка про створення бібліотеки району була знайдена в архівних документах в 1907 році. Перша бібліотека була створена в містечку Катеринопіль при двокласній школі місцевими заможними людьми. Ними були зібрані кошти та закуплено 257 книг (частина з них підручники та навчальні посібники, довідники) в Києві та Єлисоветграді. В 1909 році бібліотека налічувала 752 книги та 30 читачів. В 1911 році була відкрита ще одна бібліотека при чотирикласному училищі для навчання дітей з 20 навколишні сіл. В цей період відкриваються невеликі бібліотеки при церквах в Мокрій Калигірці, Ступичному, Сухій Калигірці, Петраківці, Вікненому, Киселівці, Пальчику, Кайтанівці, Єрках. За період з 1920-1930 рр. бібліотеки стали одним з опорних пунктів по ліквідації неписьменності. З'явилися ще три бібліотеки, книжкові фонди яких поповнювалися, а кількість читачів збільшувалася. На початку війни майже в кожному селі були відкриті так звані хати - читальні, на базі яких створювалися бібліотеки. Після закінчення війни, почалися роки відбудови. Так, книжковий фонд бібліотеки, що знаходилася в Катеринополі, на період з 1948-1964 роки становив 2800 примірників книг, читачів налічувалось -1700, а книговидача за перше півріччя 1964 року становила 264300 книг та журналів. Люди прагнули до знань, особливо в галузі сільського господарства. Тому в бібліотеках переважала література по сільському господарству, художня література. В 1965 році Катеринопіль віднесено до категорії селищ міського типу, а в грудні 1966 року селище стає районним центром. В 1968 році в час суцільної письменності бібліотеки району стали предметом першої необхідності. В обслуговуванні населення книгою велику роль відіграли бібліотеки, яких у районі на той час вже налічувалося 35. Саме вони допомагали населенню оволодівати скарбницями знань. Статистика свідчить, що в 1968 році бібліотеками району було обслужені 20 тис. читачів, видано 350 тис. книг. Зі знанням справи обслуговували читачів в селах Лисича Балка (завідуюча К. Цицерківська), Ямпіль (завідуюча К.Клиценко), Новоселиця (завідуюча В.Бальченко). Цікаву та змістовну роботу проводили Катеринопільська бібліотека для дорослих та бібліотека для дітей.
          В 1970 році на 11 конференції працівників культурно-освітніх установ були визначені кращі бібліотеки району. Серед них сільські бібліотеки сіл Новоселиця, Ямпіль, Єлизаветка, Мокра Калигірка, Шостаково, Пальчик, яким обласне управління культури присвоїло почесне звання «Бібліотека відмінної роботи». Була відзначена робота Катеринопільської бібліотеки для дорослих, очолювана до 1969 року Геращенко Ганною Дем'янівною та Катеринопільська бібліотека для дітей — очолювана Кравець Анастасією Леонтіївною.
          Зміцнення економіки району дало можливість здійснити будівництво закладів соціально-культурної сфери. Якщо в 1929 році в селищі працювало 4 бібліотеки, то в 1970 році їх налічувалося вже -5, а в селах району -30. В 1970 році в Катеринополі розпочато будівництво за типовим проектом двохповерхового приміщення районної бібліотеки на 100 тис. томів. І справжнім святом в 1974 році стало відкриття нової бібліотеки. На той час на першому поверсі була розміщена бібліотека для дітей, на другому-бібліотека для дорослих. Загальному піднесенню рівня бібліотечної справи в районі сприяла проведена в 1978 році централізація мережі масових бібліотек, яка об'єднала в централізовану бібліотечну систему(ЦБС)-35 бібліотек району. В Катеринопільській ЦБС в 1978 році налічувалось близько півмільйона книг, 33тис.читачів.В 1998 році в центральній районній бібліотеці введені платні послуги на окремі бібліотечні послуги. Це дало можливість комплектувати бібліотеки новими виданнями підвищеного попиту. Очолила ЦБС директор - Зозуля Валентина Олександрівна, яка пропрацювала в галузі з 1969 по 2000 роки. За високий професіоналізм, організаторські якості держава високо оцінила роботу Валентини Олександрівни, присвоївши її почесне звання «Заслужений працівник культури».
          Відданості улюбленій роботі, професіоналізму молодь вчилася на прикладі фундаторів бібліотечної справи - Геращенко Анни Дем'янівни, Кравець Анастасії Леонтіївни, Зозулі Валентини Олександрівни, Назаренко Галини Степанівни, Коваленко Ніни Яківни, Дмитренко Софії Андріївни, Майстренко Анни Тимофіївни, Кондратьєвої Ніни Феодосіївни, Бальченко Віти Григорівни, Швець Олени Пилипівни, Комар Катерини Іванівни, Кравченко Лідії Семенівни.
          Катеринопільська ЦБС зберегла і продовжує столітні традиції - служити людям для збереження національної спадщини, духовного збагачення, сприяти розвитку культури Катеринопільського району. Колектив працює над впровадженням нових форм та методів роботи. При бібліотеці працює Центр регіональної інформації, який накопичує інформацію про регіон, веде збір офіційних видань, видань місцевого самоврядування, періодичних видань, довідкових і законодавчих матеріалів, що дало можливість більш ефективно обслуговувати спеціалістів з різних галузей. Книжковий фонд бібліотек системи по 2013 рік налічує 378431 екземплярів примірників , обслужені 16312 читачів, книговидача становить - 118734 книг.
          Для більш повного задоволення інформаційних потреб читачів 19 грудня 2007 році при районній центральній бібліотеці створено Інтернет-центр, за підтримки Катеринопільської райдержадміністрації. За виділені кошти придбано - 4 комп'ютери, які було підключені до мережі Інтернет, принтер, сканер. Вже за півроку роботи Інтернет-центру ним скористувалися близько 500 читачів бібліотеки.
          В бібліотеках Катеринопільської ЦБС створено 36 клубів за інтересами, 25 куточків краєзнавства «Українська світлиця». При ЦРБ працюють клуби за інтересами: «Ветеран», «Первоцвіт», «Горлиця», «Вздоровому тілі – здоровий дух», «Твій погляд». В сільських бібліотеках-філіях: «Надвечір'я» , «Жіноча орхідея» , «Первоцвіт» (Мокрокалигірська СБФ), «Книголюб» (Новоселицька СБФ), «Живе слово», «Книжкові айболитики» (Розсохуватська СБФ), «Здоров'я», «Юні читай лики» (Єрківська СБФ).
          Станом на 01.01. 2013 року в ЦБС працює всього 48 працівників, бібліотечних – 41 працівник: з них 25 - СБФ , 4 - ДБ , 12 - ЦРБ. Вищу освіту мають - 16 працівників, середню спеціальну - 25 ; стаж роботи до 3-х років - 3, стаж роботи до 10 років - 6, стаж роботи до 20 років - 4, стаж роботи понад 20 років - 28. На 01.01.2013року Катеринопільська централізовано бібліотечна система об'єднує центральну районну бібліотеку , центральну районну бібліотеку для дітей та 25 сільських бібліотек філіалів. У свою чергу до структури центральної районної бібліотеки для дорослих входить:
          -      відділ обслуговування
          -      абонемент для дорослих
          -      юнацький абонемент
          -      абонемент читального залу
          -      відділ комплектування і обробки літератури
          -      відділ методично-організаційної роботи
Структура районної бібліотеки для дітей:
          -      відділ дошкільного та молодших класів - відділ 5-9 класів
          -       читальний зал
          -       Інтернет центр.
          Значною подією в вересні 2009 році в житті бібліотеки для дітей було прийняття участі в конкурсі оголошеному Посольством США "Інтернет для читачів публічних бібліотек", в якому Катеринопільська районна бібліотека для дітей прийняла участь і виграла Грант на суму 7 560 доларів. Керівництво бібліотеки було запрошене в місто Херсон для урочистого вручення Гранту від Посольства США. За кошти надані Посольством були придбані 5 комп'ютерів,сканер,принтер,вебкамера. Всі комп’ютери були підключені до мережі Інтернет. При бібліотеці для дітей створений Інтернет центр, який дав можливість навчати дітей комп'ютерної грамотності, користуванню мережею інтернет. Бібліотеки ЦБС виконують функції - інформаційну, освітню та дозвілля,співпрацюють з органами місцевої влади та органами самоврядування, різними установами га організаціями, приймають участь в проведенні масових заходів, видавничій діяльності книг краєзнавчого напрямку. Щодо видавничої діяльності за період з 2006 по 2009 роки працівниками бібліотеки видано(за кошти благодійників) три книги краєзнавчого характеру — 2 книги - нашого земляка — Штепана Миколи та поетична збірка "Поетичне гроно Катеринопільщини". А за всім цим стоїть колектив справжніх фахівців закоханих у свою справу, який очолює директор ЦБС фахівець бібліотечної справи - Любов Анатоліївна Приємська ,бібліотечні працівники: Вишня Д.А., Найденко О.М., Бібік Г.П., Шевчук Н.Х., Теліженко А.М., Тищенко,К.П., Лисенко,Т.П., Суська,Г.М., Копійка.
Пошук
 
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів записів
 
Друзі сайту
 

Copyright MyCorp © 2024

Зробити безкоштовний сайт з uCoz